Escape From Colditz ir “1 pret daudziem” tipa kooperatīva spēle, kurā viens spēlētājs ir Vācu spēku drošības oficieris un pārejie ir dažādu nacionalitāšu izbēgšanas oficieri vai kara cietumnieki. Izbēgšanas oficieri mēģina iegūt aprīkojumu, lai aizbēgtu (virve, vadu knaibles), kamēr drošības oficieris cenšas traucēt, veicot preventīvas darbības un konfiscējot ekipējumu.
Spēle ilgst noteiktu raundu daudzumi. Ja izbēgšanas oficieris paspēj atbrīvot iepriekš noteiktu kara cietumnieku skaitu (parasti 2), tad viņš uzvar. Citādi, uzvar drošības oficieris.
Spēles dizaina izveidē piedalījās Majors Patriks Rīds, britu karavīrs, kas bija viens no dažiem veiksmīgajiem, kam tiešām izdevās aizbēgt no Koldicas cietuma Otrā Pasaules kara laikā.
Spēles gaita: Spēlētāji izlemj kurš būs drošības sargs (Security Officer). Visi citi ir Izbēgšanas komanda (Escape Team). Katrs met kauliņu, lai uzzinātu kādas valsts komanda būs vai vienojās. Visas kartiņa tiek saliktas pa kaudzītēm (Kopā 5 kaudzītes). Tiek samaisītas un novietotas pie spēles laukuma. Katram spēlētājam izņemot – drošības sargam, ar skatu uz leju tiek izdalīta viena kartiņa : ”Do or Die”. Savus kauliņus novieto tās krāsas starta pozīcijās.
Lai izbēgtu, spēlētājam ir nepieciešama – ”Personal Civilian Escape Kit” kartiņa, kura ir jāuzrāda kad ir sasniegts izbēgšanas vieta un to nevar atņemt drošības sargs. Šo kartiņu var dabūt:
- Kad ir novietots katrs savas krāsas kauliņš uz noteiktiem simboliem – ēdiena, maskas, dokumentu un kompasa. Kad visi kauliņi vienlaicīgi stāv uz šiem lauciņiem, tu saņem kartiņu.
- Ir iespēja pacelt šo kartiņu no kāršu kaudzītes – ”Escaper’s Opportunity”.
”Escape Equipment” kartiņas var iegūt līdzīgi kā ”Personal Civilian Escape Kit’ kartiņas, bet novietojot 2 kauliņus katrā vietā. Pirmais bēdzējs, kas spēlē, met divus kauliņus un pakustina savu ieslodzīto jebkurā virzienā no viena riņķīša uz jebkuru blakus esošo. Pārājie spēlētāji dara to pašu.
Metieni ar vērtību 3, 7 un 11 liek spēlētājam paņemt Bēgšanas iespējas kartiņu. Tā var tikt izspēlēta vai paturēta rokās. Spēlētājam vienlaicīgi rokās var būt trīs šādas kartiņas. Kad kāda no tām tiek izmantota, tā atgriežas komplekta apakšā. Līdzīgi noteikumi ir Vācu drošības oficierim, taču tas paņem Drošības kartiņu, nevis Bēgšanas iespējas kartiņu.
Drošības oficieris, uzmanīgi skatoties, ko dara cietumnieki, var:
- arestēt cietumnieku jebkur pelēkajā laukuma daļā (pagalmā), izņemot tunelī vai drošības vietā, pakustinot savu kauliņu uz tā paša lauciņa. Cietumnieks nokļūst karcerī.
- izvietot sargus uz melnajiem lauciņiem. Katrs sargs uz laukuma noņem vienu punktu no Oficiera metieniem.
- noņemt sargus un likt tiem atgriezties barakās.
Cietumnieki var izbēgt no karcera, uzmetot dubli vai izmantojot kādu no 5 Iespējas kartiņām, kas ir komplektā. Cietumnieki nekad nedrīkst atrasties gaismas starā. Cietumnieki savā starpā var mainīties vai atdot cits citam kārtis. Spēlētāji var apvienot spēkus, lai jauktu prātu Drošības oficierim. Cietumnieks skaitās izbēdzis, kad sasniedz kādu no ārpus cietokšņa atzīmētajām vietām.
“Do or Die” kārtis, kas izdalītas spēles sākumā, netiek lasītas, kamēr nav pienācis to laiks. Kārts norādīs, cik gājienos cietumniekam ir jātiek ārā no Koldicas. Ja tas neizdodas, tas “mirst” un visa komanda ir ārā no spēles.
Vācu drošības oficieris, loģisku iemeslu dēļ, ir atbildīgs par spēles galdu un disciplīnu – ja viņš atklāj jebkādus noteikumu pārkāpumus, tad viņš var nosūtīt cietumnieku uz karceri. Vai nu viņam izdosies izaicinājums kontrolēt cietoksni, vai cietumnieki ar viņu manipulēs.
Neviens cietumnieks vai vācietis nedrīkst kāpt pāri nevienam citam cilvēkam. Ir vai nu jāiet apkārt, vai jākapj uz tā paša lauciņa un jādara tas, kas atrunāts noteikumos.
Spēles mērķis: Drošības oficierim – nepieļaut bēgšanu. Pārējiem spēlētājiem – aizbēgt.
Spēli uzvar: Spēlētāji, kas aizbēg. Ja neviens neaizbēg – uzvar Drošības oficieris.